Uhyggeligt svær pokalkamp venter i Esbjerg - foto Jan Palle Justesen og Arendina de Jong
Da der var lodtrækning til kvartfinalerne i kvindernes pokalturnering, var Team Esbjerg ikke blandt favoritmodstanderne, men ikke desto mindre blev det netop en af Europas bedste klubber, der blev trukket op af bowlen, da der skulle findes modstander til de lokale heltinder. For at gøre ulykken endnu større, så er det også i Dokken i Esbjerg kampen skal spilles.
Efter en lidt træg start på sæsonen har Team Esbjerg fundet storspillet frem og ligger i øjeblikket på andenpladsen i ligaen, er i kvartfinalen i pokalen og ligger godt til i deres pulje i Champions League. Ikke nogen let opgave for HH Elite, selv om spillet i de senere kampe er kommet op på det niveau, man havde håbet på inden sæsonen startede.
Senest blev det til en sikker sejr over HØJ Elite på hjemmebanen i Forum Horsens, selv om det blev unødigt spændende midt i anden halvleg. Moralen sejrede dog, og HØJ Elite blev sendt hjem over bælterne med et nederlag på 31-26. I den kamp var det Mathilde Bisgaard, der var den store spiller, og hendes kvaliteter i målet er i den grad også efterspurgte, hvis HH Elite skal komme helskindet ud af udekampen mod Esbjerg.
Team Esbjerg stiller op med et hold, hvor landsholdsspillere står i kø for spilletid. Hvis du har lyst til at se HH Elite spille mod et af de ypperste hold indenfor håndboldverdenen, så foregår kampen d. 28/10 i Blue Water Dokken i Esbjerg. Kampstart 20.30.
Peter Møller Troelsen, journalist (DJ)
